+905302184228

drbavsar@gmail.com

Kulak

kulak ameliyatı

KULAK ANATOMİSİ

Kulak, aurikula ve dış kulak yolunu içeren dış kulak,kulak zarı, kemikçikleri, mastoid hücreleri ve Östakİborusunu içeren orta kulak ve vestibüler sistemi (semisürküler kanallar, utrikül ve sakkül), kokleayı ve internal akustik kanalı içeren iç kulak bölümlerinden oluşmaktadır.

 

 

DIŞ KULAK

Başın her iki yanında bulunan aurikula, düzensiz girinti ve çıkıntılardan oluşmuştur. Dış ve iç olmak üzere iki yüzü vardır. İç yüzü konkavdır. En derin yeri konka aurikula ismini alan çukur bir bölgedir. Konka aurikula; derine doğru, dış kulak yolu (DKY) ile devam etmektedir. Aurikulayı çepeçevre saran çıkıntıya heliks adı verilmektedir. Aurikula; dışta deri içte elastik kıkırdaktan oluşmuştur.

ORTA KULAK

Orta kulak, kulak zarı ile iç kulak arasında yerleşmiş bir boşluktur. Ses dalgalarının iç kulağa iletilmesinde görev almaktadır. Tamamıyle kapalı bir boşluk değildir. Östaki borusu aracılığı ile dış ortamla ve aditus ad antrum ile mastoid hücrelerle bağlantılıdır. Orta kulak düzensiz bir dikdörtgen prizma şeklindedir. Ön kısmı daha dardır. En önde Östaki borusu ağzı ile en arkada antrum parçası arasındaki mesafe 13 mm civarındadır.

İÇ KULAK

İç kulak ya da labirent, temporal kemik içinde yerleşmiştir ve fonksiyonel olarak farklı iki alıcı mekanizmaya ayrılmıştır. Vestibül ve semisirküler kanallar (periferik vestibüler organ) ile koklea. Ayrıca labirent morfolojik olarak kemik ve membranöz kısımlara ayrılır.

 

KULAK HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ İÇİN İLGİLİ SAYFALARIMI İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

 

Kaynak:  Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Uludağ Üniversitesi