+905302184228

drbavsar@gmail.com

Kulakta Yabancı Cisim

Barış AVŞAR KBB Uzmanı

Sinekler ve diğer böceklerin kulağa kaçması

Birçok böcek türü kulağa girebilir. Sinekler kulak kirine takılı kalıp tekrar dışarıya uçamazlar. Daha iri böcekler geri dönemez veya geri geri çıkamazlar. Bunlar çırpınmaya başlayabilirler, bu ağrıya ve ürkmeye neden olabilir. Böceklerin ılık suyun enjektörle kulak kanalına verilmesiyle dışarıya atılması mümkündür (arkasından alkol damlatılarak kulağın kurutulması unutulmamalıdır). Daha iri böcekleri çıkartmak için kulağa önce madeni yağ damlatılır böceğin nefes alması engellenerek ölmesi sağlanır. Bu 5-10 dakika kadar sürer. Böceğin çıkartılması ise doktor tarafından yapılmalıdır.

barış avşar KBB uzmanı

Yabancı cisimlerin kulağa kaçması

Boncuklar, kalem uçları, silgiler, plastik oyuncak parçaları ve kuruyemişler çocuklar tarafından sıklıkla kulağa sokulan nesnelerdir. Bunların çıkartılması için Kulak Burun Boğaz uzmanının mikroskop altında özel aletler kullanması gerekli olduğundan derhal doktorunuza gitmeniz önerilir. Gecikme halinde bu cisimlerin dış ve orta kulak ile kulak zarına zarar verebileceği unutulmamalıdır.

Yabancı cisimler kulağa kaçtığında ne yapmalıyız?

  • Öncelikle sakin olmalıyız.
  • Başka bir yabancı cisimle sinek veya baka yabancı cismi çıkarmaya çalışmamalıyız. Kulakta yabancı cismin daha uzağa kaçmasına sebep olabiliriz.
  • Derhal bir sağlık kuruluşuna müracaat etmeli ve KBB uzmanı tarafından cismin çıkartılmasını sağlamalıyız.

Kaynak:  Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Vakfı (TKBBV)

 

Pamuklu çubukları kullanmaktan kaçının, çünkü bunlar kulak kirini daha derine iterler, ayrıca kulak kanalını tahriş  eder ve kanamaya neden olabilirler. Bu tip çubukların kulak kanalında kullanılması birçok ülke tarafından yasaklanmıştır.